Kiblix IT festival 2006, petek, 27. oktober in sobota, 28. oktober 2006
KIBLIX IT festival in Linux Install Fest–LIFe/Linux namestitveni festival
Prijave na e-pošto: kiblix@kibla.si
Dnevni red za Kiblix IT 2006
Petek, 27. oktober 2006
1800 Otvoritev (pozdravni govor predstavnika/ce KID KIBLA in LUGOS)
Predavanja
1815 Rok Papež "Požarni zid iptables ter povezave VPN z OpenVPN."
1915 Andraž Tori "Cinelerra"
2015 Robert Ludvik "OpenOffice.org 2.0"
2115 Dodatek za lahko noč
2200 Družabni DJ/VJ večer
Sobota, 28. oktober 2006
1400 Rok Papež "Install fest - vodena namestitev Pingo distribucije"
1700 Miha Tomšič "Prvi koraki v Pingo Linux-u"
1830 Razno
1900 Zaključek
KIBLA od leta 2002 organizira festival odprte kode, poimenovan KIBLIX IT mednarodni festival odprte kode, ki ga KIBLA že več let izvaja v sodelovanju z društvom LUGOS – Linux User Group of Slovenia tudi kot Linux Install Fest – LIFe oz. Linux namestitveni festival, s katerimi smo prvič priredili Namestitveni festival leta 1999.
KIBLA že od vsega začetka, leta 1996, temelji na odprtotokodnih rešitvah, ki so vse bolj vitalnega pomena v svetu informacijskih tehnologij, katerih edina stalnica je nenehno spreminjanje. Odprta koda je izziv za znanstveno raziskovalno delo in prenos znanja ter skupni imenovalec te univerzalne platforme, tako za mobilne in namenske naprave kot tudi za uporabo medmrežja, nikoli ne zanemarjajoč varnost omenjenih rešitev.
Letos bo Kiblix, že peti po vrsti, trajal 2 dni in se bo osredotočal na aktualno najbolj vroče računalniške in odprtokodne teme. Predavanja bodo povezana zlasti s telekomunikacijami (VoIP – Voice over IP), xdsl tehnologijami, openoffice, kriptiranjem in tudi z modelom prehoda manjšega podjetja na Linux. Zvečer se bo zgodila čisto posebna odprta mednarodna veselica, kjer se boste lahko tudi pogovorili o vsem, kar vas zanima, da se pripravite na naslednji dan, ko bomo izvedli namestitveno delavnico s slovensko distribucijo in prve korake z njo. Ta del smo poimenovali tudi, kako uporabiti adsl doma in ne postati žrtev virusov.
Predavatelji, ki prihajajo iz različnih znanstvenih in raziskovalnih institucij, društev in podjetij, vam bodo na podlagi svojih praktičnih izkušenj, ki so jih neredko pridobili kot pionirji na nekaterih specifičnih področjih, približali problematiko in predstavili možnosti za nadaljnji razvoj in uporabo določene tehnologije pri znanstveno-raziskovalnem delu.
Naš namen je osveščati in vzpodbuditi razvoj in študijsko znanstveno delo na področjih informacijskih tehnologij, ki jih predstavljamo, predvsem pa vpeljati miselnost odprte kode, tako v razvoj programske opreme na raziskovalnem področju kot tudi pri drugih znanstveno-raziskovalnih intelektualnih vsebinah, z dobršnim ščepcem kulture in umetniškega ustvarjanja.
Aktivni udeleženci, ki vam bodo razjasnili vse, kar ste si želeli vedeti o Linuxu, pomagali namestiti Linux na računalnik in predavali so Rok Papež, Andraž Tori, Andraž Sraka, Miha Tomšič, Robert Ludvik in Boštjan Janežič.
Vljudno vabljeni. Vstopnine ni.
Press kontakt:
Peter Tomaž Dobrila
peco@kibla.org
Kulturno izobraževalno društvo KIBLA
Ulica kneza Koclja 9
2000 Maribor
Slovenija
tel. +386 (0) 2 229 40 12
fax.+386 (0) 2 229 40 20
www.kibla.org
Prijava na Namestitveno delavnico/predavanje
Za namestitev prinesite svoje računalnike! Vsi tisti, ki že imate Linux na svojem računalniku, ste dobrodošli, da pridete in se priklopite v omrežje, ki bo postavljeno na sami prireditvi.
Prijave na e-pošto: kiblix@kibla.si
Povzetki predavanj:
Rok Papež - Požarni zid iptables ter povezave VPN z OpenVPN
(27.10.2006 / 1815)
Na predavanju bo predstavil delovanje požarnega zidu iptables, kako se zgradi ustrezne filtre in kako se preveri pravilnost delovanja z orodjem tcpdump. Nadaljeval bo z vzpostavljanjem povezav z OpenVPN ter vključitev omrežja OpenVPN znotraj požarnega zidu.
Andraž Tori- Video montaža s Cinelerro
(27.10.2006 / 1915)
Urejanje videa na domačih računalnikih je sedanjost. Kljub temu, da je strojna oprema vse cenejša, je programska vse dražja in na voljo le za zaprte operacijske sisteme. Dostop do ustvarjanja in participiranja v informacijski družbi ne sme biti omejen z visokim finančnim pragom.
Prosti program Cinelerra ponuja pestro paleto možnosti obdelave in urejanja videa pod operacijskim sistemom Linux. Poleg podpore velikim barvnim globinam, velikim ločljivostim, ki šele prihajajo (HD), in izkoriščanju render-farm, vsebuje Cinelerra še popoln nabor orodij za obdelavo videa v najrazličnejše namene.
Andraž Tori je programer, aktivist, študent računalništva in informatike na Univerzi v Ljubljani, del kolektiva Kiberpipa ter verjetno še kaj. Ukvarja se s koncepti prostega programja, medijskega aktivizma, haktivizma, skratka z izpostavljanjem problemov in izzivov informacijske družbe. Je urednik oddaje Resnična resničnost na TV Slovenija, ter avtor večih kosov prostega programja. Trenutno pomaga razvijati visoko zmogljivo orodje za nelinearno videomontažo Cinelerra.
Robert Ludvik - OpenOffice.org 2.0
(27.10.2006 / 2015)
OpenOffice.org je z različico 2 med drugim pridobil na videzu in uporabnosti. Pokomentirali bomo dogajanje na konferenci OpenOffice.org (OooCon 2006) v Lyonu, izpostavili smernice in si ogledali novosti zadnje različice (alfa 2.1). Za konec bo predstavljeno delo na projektu slovenskega OpenOffice.org – kdo, kaj, kako in zakaj ne tudi ti?
Miha Tomšič - Prvi koraki v Pingo Linux-u
(28.10.2006 / 1700)
Prvi koraki v Pingu je kratka predstavitev možnosti, ki nam jih ponuja novonameščeni Pingo Linux: uporaba namizja, pisarniški paket OpenOffice, vsakodnevna opravila, upravljanje sistema, dodajanje in odvzemanje paketov itd. Predstavitev je namenjena novim uporabnikom, ki bi radi izvedeli "Kako pa v Pingu...?".
Miha Tomšič se malodane celo življenje ukvarja z računalniki, čeprav je po izobrazbi fizik. Ravno v času študija je spoznal odprto kodo in Linux. Takrat je tudi soustanovil Društvo uporabnikov Linuxa Slovenije – LUGOS, v katerem ves čas aktivno sodeluje na različnih funkcijah. Kot soavtor druge izdaje knjige "Linux z namizjem KDE" se je priključil moštvu Pingo, ki pripravlja slovensko distribucijo Linuxa.